FACEBOOK TWITTER INSTAGRAM YOUTUBE
SHARE
Şimdiki Program
Ritmik Saatler
Şimdi Çalınan
r

Haberler

Sessiz Film

4 Nisan 2021
Sessiz Film

    Sessiz film, üzerine senkronize olarak kaydedilmiş diyalogları olmayan filmdir. Sessiz film teknolojisi 1860 civarında icat edilmiş, fakat film makaralarının kolaylıkla imal edildiği 1880 – 1900 yıllarına kadar fazla kullanılmayan, sıra dışı bir yenilik olarak kalmıştır.

     Hareketli resimleri kaydedilmiş sesle birleştirmek fikri neredeyse sinemanın tarihi kadar eskidir; ancak teknik zorluklardan dolayı 1920’lerin sonlarına kadar filmlerin çoğu sessiz film olarak çekilmiştir. Bununla birlikte, sessiz film mesajını görüntüler aracılığıyla aktardığından sesli filme göre daha evrensel bir dile sahiptir. Sinemada sessiz film dönemi bazen Gümüş Ekran Dönemi olarak da tanımlanır.

     İlk sessiz filmlerde ara yazı yoktu. Sonraları bir çekimden öbürüne geçerken zaman yönünden ilerlemeyi belirtmek, bulunulan yeri göstermek, kişilerin kimliğini ortaya koymak amacıyla ara yazılar kullanılmaya başlandı. Giderek bunların yerini “söyleşmeler” i belirten yazılar aldı.

     Charlie Chaplin’in kısa filmlerinin hepsi birer klasik haline geldi. ‘Altına Hücum’, ‘Sirk’ ve sessiz filmlerin hemen hepsi tarihe geçti. 1931’de Şehir Işıkları’, 1936’da ‘Asli Zamanlar’ gibi sessiz başyapıtlar ortaya çıktı.

     1940 yılında Charlie Chaplin sesli sinemaya boyun eğdi ve o yıllarda Avrupa’nın üzerine bir kabus gibi çöken faşizmin en güzel, en etkili eleştirisini ‘Büyük Diktatör’ filminde ekrana taşıdı. 

     1947 yılında yaptığı ve artık o ‘küçük serseri’ tipini oynamadığı, bir cinayet komedisi olan ‘Mösyö Verdoux’ ise, sanatçının ilk para kaybettiren filmi oldu.   

     Charlie Chaplin bundan sonra, 1947 yılında yaptığı ‘Sahne Işıkları’ ile de büyük başarı kazandı. Ama son iki filmi olan ‘New York’ta Bir Kral’ ve ‘Hong Konglu Kontes’, ustanın eski büyük etkisini kaybettiğinin açık seçik kanıtıydı. 

    Charlie Chaplin hakkında bilinmeyen gerçekler:

    -Her zaman taktığı çantası ve asası, ölümünden sonra açık artırmada 150 bin dolara alıcı buldu.
     -Charlie Chaplin çok zengindi (1915 yılında haftada 10 bin dolar kazanıyordu) ama küçük bir otel odasında yaşamayı tercih etti. Aldığı çekleri arabanın bagajında saklardı.
     -Charlie Chaplin’in gözleri maviydi. Onu sadece siyah-beyaz filmlerde izlediğimiz için bu gerçeği öğrenmek de ilgi çekici!
     -Marlon Brando kendisi için, “Hayatımda tanıdığım en sadist insandı” demişti.
     -O kadar mükemmelliyetçiydi ki, bir keresinde aynı sahneyi 342 kez çektiği rivayet edilir.

RadioTEDÜ Uygulamasını İndirin

veya